Zarząd Polskiego Towarzystwa Inżynierów Motoryzacji SIMP podjął decyzję o zorganizowaniu w dniach 6-8 czerwca 2024 roku przez kolegów z Oddziału Regionalnego PTIM SIMP w Bielsku-Białej wyjazdowego zebrania Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej PTIM SIMP.
Zebranie połączone zostało z wyjazdem techniczno-poznawczym, w którym uczestniczyli koledzy z Oddziałów Regionalnych Towarzystwa, gdzie uczestniczyło 41 kolegów z Oddziałów SIMP: Bielsko-Biała, Gdańsk, Kalisz, Lublin, Łódź, Olsztyn /kol. S.Bielski, kol. A.Patkowski i kol. S.Tobaj/, Piotrków Trybunalski, Sieradz i Tarnów.
W ramach zorganizowanego wyjazdu techniczno-poznawczego uczestnicy zwiedzali wybrane obiekty techniczne, architektoniczne i inne Górnego Śląska, gdzie pierwszym był pobyt w Fabryce Samochodów w Tychach wchodzących w skład firmy FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES Poland Sp. z o.o. Na miejscu bardzo ciepło przywitał nas Dyrektor Firmy Pan mgr inż. Tomasz Gębka, który wygłosił wykład pt. „Potencjał produkcyjny firmy FCA Zakład w Tychach oraz perspektywy jego rozwoju i trendy w motoryzacji” z którego dowiedzieliśmy się, że aktualnie produkowane są miedzy innymi takie marki jak: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall/.
Po krótkiej przerwie kawowej, przemieściliśmy się do hal produkcyjnych, zapewnionymi przez organizatora naszego pobytu samochodami marki Jeep Avenger, wyprodukowanymi w tutejszym zakładzie. Na miejscu, na terenie hal produkcyjnych Kierownicy Wydziałów Spawalni i Montażu zaprezentowali jak powstaje samochód „od blachy po kluczyk” ! Było to niesamowite wrażenie widząc jak automaty spawają nadwozia a pracownicy wiedzą co robić a żeby auta były kompletne i sprawne – jest to nie opisania – to trzeba zobaczyć.
Poniżej link z bardzo ciekawym wywiadem, którego udzielił Dyrektorem Pan Tomasz Gębka:
Kolejny ciekawe miejsce w Tychach to Browary Książęce, które stanowią ważną część historii Śląska od prawie 400 lat, a czas ich rozkwitu przypada na przełom XIX i XX wieku. To perła architektury regionu, a zarazem nowoczesny browar, gdzie piwo warzone jest nieprzerwanie od 1629 roku, co oznacza, że jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce. Zwiedzanie browaru zakończyliśmy w firmowym pubie, gdzie w ramach biletu wstępu wypiliśmy po kuflu pysznego, schłodzonego, świeżo uwarzonego, niepasteryzowanego piwa Tyskie Gronie.
Drugi dzień pobytu na Górnym Śląsku rozpoczęliśmy od przyjazdu do Zabrza i zwiedzania unikatowej w skali Europy, nieczynnej kopalni węgla kamiennego Guido funkcjonującej aktualnie jako Muzeum Górnictwa. Wracając do historii, początek działalności kopalni Guido datuje się na 1855 rok. Nazwę kopalnia otrzymuje na cześć założyciela, księcia Guido Henckela von Donnersmarcka (1830÷1916). Kopalnia powstała, aby zaopatrywać pobliski młyn Donnersmarck w węgiel. Następnie, gdy węgiel zaczął się wyczerpywać, kopalnia służyła do odwadniania okolicznych kopalń aż do okresu tuż po II wojnie światowej, kiedy to w 1945 roku kopalnię nazwano Kopalnią Węgla Kamiennego „Makoszowy”,
Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się m. in. jakie narzędzia były niezbędne górnikom podczas pracy, od kiedy pracowali oni w specjalnych maskach, jak kontrolowano bezpieczeństwo w kopalni oraz w jaki sposób sprawdzano, czy wszyscy górnicy po pracy wyszli na powierzchnię. Dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy „na własne oczy” jak wyglądała dawniej oraz obecnie praca górników w podziemiach.
Jednocześnie, ogromne wrażenie wywarły na nas pokazy pracy kombajnów górniczych, a szczególnie kombajn chodnikowy AM-50, austriackiej firmy Vöest Alpine, gdzie od 1974 roku kombajny te produkowała krajowa firma REMAG na licencji i był to model AM-50p.
Po zwiedzaniu kopalni w Zabrzu udaliśmy się do Katowic, celem zwiedzenia Muzeum Śląskiego, znajdującego się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, gdzie wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury, nowe centrum życia kulturalnego miasta. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.
Kolejne bardzo ciekawe miejsce to Nikiszowiec /osiedle Katowic/, gdzie spotkaliśmy się z sympatyczną Panią Asią /jest w trakcie pisania pracy doktorskiej o Nikiszowcu/, która podczas dwugodzinnego spaceru oprowadziła nas po górniczym osiedlu, przybliżając historię architektonicznej perły budownictwa społecznego Górnego Śląska. W Nikiszowcu wybudowano trzykondygnacyjne ceglane bloki, tworzące czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami, na których mieszkańcy mieli do dyspozycji chlewiki, komórki i piece do wypieku chleba. Mieszkańcy /górnicy/ mieli w bloku wodę oraz na korytarzach WC na kilka rodzin – było to przed II-gą Wojną Światową. Zwiedzanie samemu bez przewodnika miejscowego nie ma sensu – to trzeba zobaczyć i usłyszeć – krótko, tego nie da się zapomnieć.
Otwarte zebranie zarządu PTIM SIMP, odbyło się w XVIII-wiecznej Książęcej Bażantarni w Porębie k. Pszczyny, jednej z najcenniejszych i najpiękniejszych obiektów tego typu w regionie Śląska, będącej niegdyś miejscem zabaw i przyjęć książąt Pszczyńskich.
Podczas zebrania omówiono m.in. bieżącą i przyszłą działalność PTIM SIMP z pokreśleniem znaczącej roli Oddziałów Regionalnych PTIM SIMP oraz ich współpracy z macierzystymi Oddziałami SIMP.
Na koniec zebrania nasz Kolega Antoni Patkowski, wręczyli wszystkim uczestnikom publikację o tematyce motoryzacyjnej pt. „Piękne Klasyki na Warmii”.
Na zakończenie zebrania spotkania kol. Piotr Gębiś, prezes PTIM SIMP wręczył wszystkim certyfikaty uczestnictwa w seminarium szkoleniowym.